خانه | پزشکی و سلامتی | جلوگیری از ریزش مو در ماه رمضان ؟

جلوگیری از ریزش مو در ماه رمضان ؟

چگونه از ریزش مو در ماه رمضان جلوگیری کنیم؟در ماه رمضان به طور طبیعی، بیش از مواقع دیگر دچار ریزش مو می شوید. چرا؟ چطور می توان از این ریزش مو جلوگیری کرد؟ روش های مراقبت از مو در ماه رمضان چیست؟ ما به همه ی این سوالات در این بخش پاسخ می دهیم…

علل ریزش مو

به صورت طبیعی، موهای سر بعد از مدتی می ریزند و موهای جدید جایگزین می شوند. هر فرد روزانه ۵۰- ۱۰۰ تار موی خود را از دست می دهد که روندی طبیعی است و جای نگرانی ندارد امّا اگر ریزش مو بیش از حد طبیعی باشد ممکن است منجر به کم پشتی و حتی طاسی فرد بشود.

ریزش مو به صورت غیر طبیعی می توانند علل مختلفی داشته باشد مانند : بارداری، زایمان، عمل های جراحی، استرس، داروهایی چون داروی ضد افسردگی و ضد التهاب، کم کاری تیروئید، کیست های تخمدانی و نامنظم بودن هورمون ها، کمبود خون و کمبود آهن، مسائل محیطی و ارثی و…

چگونه از ریزش مو در ماه رمضان جلوگیری کنیم؟

چرا در ماه رمضان دچار ریزش مو می شویم؟

ریزش مو در ماه رمضان می تواند علت های متفاوتی داشته باشد. از یک سو، کمبود خواب و برهم خوردن نظم غذا می تواند باعث ایجاد ناخودآگاه استرس در بدن شود و استرس عامل اصلی ریزش مو است.

از سوی دیگر، ممکن است به دلیل کمبود دریافت ویتامین ها و مواد معدنی، تغذیه ی فولیکول های مو دچار اختلال گردد. شاید بتوان رژیم نادرست غذایی در موقع افطار و سحر را نیز به این لیست اضافه کرد.

چطور از ریزش مو در ماه رمضان جلوگیری کنیم؟

بابت ریزش موهایتان در ماه رمضان نگران نباشید. با رعایت کردن توصیه های زیر، از شرّ ریزش مو راحت می شوید…

۱-    آهن بخورید!

چگونه از ریزش مو در ماه رمضان جلوگیری کنیم؟

کمبود آهن یکی از علل اصلی ریزش مو به ویژه میان زنان است. زیرا زنان در طی دوره ی قاعدگی، میزان قابل توجهی از آهن بدن شان را از دست می دهند.

بنابراین توصیه می شود مصرف موادغذایی چون گوشت گوساله، ماهی، حبوبات، غلات،  سبزیجات سبز مانند کرفس، بروکلی، کاهو و…(سبزیجات سبز، علاوه بر تامین آهن بدن تان، از کم آبی بدن در ماه رمضان نیز جلوگیری می کنند.)

به یاد داشته باشید که مصرف این مواد با گیاهانی که ویتامین ث دارند، باعث جذب بیشتر آهن می شود. پیاز، خرما، انگور، گلابی و … مواد غذایی سرشار از ویتامین ث هستند.

۲-    هر غذایی نخورید!

موهای شما برای رشد کردن نیاز به تغذیه دارند. اگر نمک زیادی مصرف می کند یا شکلات و مواد سرخ کردنی جزء برنامه ی غذایی شما در ماه رمضان است، منتظر ریزش موهایتان باشید. چون این مواد از تغذیه ی فولیکول مو جلوگیری می کنند.

این مواد غذایی مضر علاوه بر آسیب رسانی به موها، باعث تشنگی بیش از حد شما در طول روزه داری می شوند.

۳-    آرام باشید!

چگونه از ریزش مو در ماه رمضان جلوگیری کنیم؟

سعی کنید در طول روز کمتر در محیط های استرس زا قرار بگیرید. حتّی اگر در طول شب به خاطر خوردن سحری خواب کافی ندارید، بعدازظهرها وقتی را برای استراحت خود درنظر بگیرید.

۴-    قاتل موهایتان نباشید!

شما با کشیدن بیش از حد موها یا دوش گرفتن بیش از حد، استفاده ی مفرط از شامپوها، سشوار کردن موها با باد داغ، رنگ کردن بیش از حد و … به شدت به موهای خود آسیب می زنید.

۵-    کلاه بگذارید!

چگونه از ریزش مو در ماه رمضان جلوگیری کنیم؟

اگر در طول روز مجبورید به مدت طولانی در معرض نور خورشید قرار بگیرید، بعد از مدتی با ریزش مو مواجه  خواهید شد. بنابراین از کلاه استفاده کنید تا موهایتان کمتر آسیب ببیند.

۶-    به مطب یک پزشک زنگ بزنید!

اگر احساس می کنید ریزش موی شما غیر طبیعی است، ممکن است دچار بیماری جسمی خاصی باشید، پس بعد از اطمینان از سالم بودن برنامه ی غذایی تان به یک پزشک مراجعه کنید.

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Web Analytics